Říjen 2009


jsi můj pán

26. října 2009 v 8:00 drákula


ankety 2

25. října 2009 v 11:43 ankety
ankety jsou důležité

ankety

25. října 2009 v 11:42 | terka |  ankety


fantom opery 3

24. října 2009 v 19:02 fantom opery

fantom opery

24. října 2009 v 19:02 fantom opery


fanto opery

24. října 2009 v 18:07 fantom opery
Děj
Přeskočit Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Mladá dívka Christine tančí v opeře Opera Populaire balet, když najednou se primadona opery rozhodne, že nebude v opeře, kterou ovládá Fantom. Ten totiž vyložil majitelům opery podmínky, za kterých se bude jeho opera řídit (od peněz až po uvolnění lóže č. 5). Nešťastní majitelé nevědí co dělat, tak se rozhodnou vyzkoušet Christine, která se projeví svým krásným zpěvem a už za pár hodin zpívá před vyprodaným hledištěm. Po představení je ve svém pokoji, kde k ní přijde Fantom (pro ni je to Anděl Hudby, který ji naučil zpívat) a ona s ním odchází do podzemí, kde se má stát jeho ženou.
Ona však nechce a vrací se na povrch, kde se zamiluje do svého přítele z dětství Vikomta de Chagny - nového patrona opery - a dává se s ním dohromady. Fantom mezitím vypracoval scénář, ve kterém má Christine hrát hlavní roli. Tu jí ale sebere primadona, která se mezitím vrátila, a divadlo čeká série neštěstí: od ztraceného hlasu primadony, přes oběšení kulisáře, až po spadnutí lustru a následné vyhoření divadla. Zároveň se mu ale nelíbí "přátelství" Christine a Vikomta a tak se snaží Vikomta zabít. To se mu nepovede a Vikomt se dozvídá o jeho minulosti. Dozví se také, kde Fantom přebývá a rozhodne se ho jít najít. To se mu podaří, bohužel ale mu padne přímo do rukou a tak dá Fantom Christine na výběr: buď si vezme Fantoma, nebo Vikomta zabije. Christine se rozhodne pro Fantoma, aby Vikomt mohl žít a Fantom pochopí jejich lásku, nechá je spolu a sám uteče rychleji, než ho jeho pronásledovatelé - zaměstnanci opery, kteří mu přišli na stopu - stačí zabít.

krysař

24. října 2009 v 18:03 krysař

Krysař (muzikál)


Krysař je český muzikál napsaný v roce 1996 Danielem Landou na motivy novely Viktora Dyka, inspirované německou pověstí ze třináctého století. Režie se ujala Mirjam Landa. Premiéru měl muzikál v divadle Ta Fantastika 7. listopadu 1996.
Dne 6. března 2001 se hrála 100. repríza v divadle Kalich a v roce 2008 bylo odehráno dalších několik repríz v témž divadle. Momentálně probíhá natáčení DVD se záznamem muzikálu.[1]

Obsah


Vyšel na dvou zlatých CD :

První CD

 • Prolog [1:37]
 • Rybáři [1:37]
 • Aj, aj, aj! [2:45]
 • Město usíná [0:46]
 • Pohovor [2:09]
 • Život je kámoš [2:18]
 • Zhnusení [3:20]
 • Nenávistná I. [3:15]
 • Zítra [2:14]
 • Svatba [2:54]
 • Temný stín [3:16]
 • Hádka sester [2:32]
 • Krysařova zpověď [2:16]
 • Agnes a Krysař [3:43]
 • Opilecká [1:48]
 • Požehnání [2:41]
 • Udeří-li bouře [3:35]
 • Zabití krys [1:25]
 • Lakomá [2:28]
 • Vrátím se! [1:13]

Druhé CD

 • Sestry [2:38]
 • Dechovka [2:53]
 • Vypravěčská [1:51]
 • Sen [4:37]
 • Varování [1:16]
 • Plán vraždy [2:17]
 • Krysař a Osud [4:35]
 • Zvrácená touha [2:35]
 • Sbohem [1:28]
 • Vrazi [2:10]
 • Vřed [2:01]
 • Strach [1:53]
 • Právo je síla [4:45]
 • Melodie smrti [2:21]
 • Rózi [1:32]
 • Poslední setkání [1:21]
 • Nenávistná II. [1:21]
 • Epilog [2:26]

excalibur

24. října 2009 v 18:00 excalibur
Příběh
Přeskočit Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
Na začátku nebylo nic. Jen nic a kouzelník Merlin. Excalibur - to je meč, který se objeví, když Země je rozdrobená na malá nejednotná území, které spolu vedou nejkrvelačnější války. Sjednotí všechny rytíře světa a přinese čas hojnosti. Na scéně se ale kromě Merlina objevuje také zlá Morgana, která se snaží překazit Merlinovu ideu o věčném míru. Kouzelník povolává Uthera, aby se ujal mírového poslání a dá mu trůn. Ten však podlehne krásné svůdné Igrain, která je ženou rytíře Cornwella. Uther je za trest zabit a meč je zasazen do skály. Vytáhnout ho může jen ten, kdo chce použít meč pro mír. Igrain počala před smrtí Uthera syna Artuše. Ten je vychováván službách rytíře Vortingera. Jednoho dne se chce Vortinger pokusit vytáhnout meč ze skály, ovšem vytáhne ho Artuš, s domněním, že je to obyčejný meč. A tak se stává králem. Někteří jsou proti tomu, ovšem časem se situace stabilizuje. Artuš potká krásnou Ginevru, do které se zamiluje a vezme si jí za svou ženu. Království se nikdy nemělo lépe. Artuš a Ginevra spolu vládnou rozkvétající zemi, která se dostává z chudoby. Poté přichází do hradu Kamelotu rytíř Lancelot, který tvrdí, že je nejslavnějším rytířem na světě. Po krátké hádce se z nich stali nejlepší přátelé. Artuš zakládá kulatý stůl, u kterého se rytíři radí o politických a hospodářských záležitostech. Lancelot se zamiluje do Ginevry, která ho nejprve odmítá. Lancelot opustí Kamelot a odchází do lesů a skal zpytovat svou duši. Přitom příčinu jeho odchodu nesdělí Artušovi. Merlin se vzdává. Svět dobra nelze stvořit. Na hodovní hostině se provalí, že královna je běhna. Řekne to tu Vortinger. Tentýž večer Morgana změní podobu v Ginnevru a otěhotní v Artušově ložnici. Další ráno vyzývá král, aby některý z rytířu bojoval dobrovolně za čest královny s Vortingerem. Na poslední chvíli přijíždí Lancelot, který ho donutí k omluvě. (tento text není zatím dokončen)

mamma mia

24. října 2009 v 17:57 mamma mia
Příběh se odehrává na fiktivním řeckém ostrově, kde Donna vlastní a provozuje hostinec, v němž vyvařuje pro místní i turisty. Její dcera Sophie, která je zasnoubena s mladíkem jménem Sky, vždy toužila vědět, kdo je jejím otcem, ale Donna o své minulosti nechce mluvit. Sophie objeví matčin starý deník a narazí na zápisky, ve kterých Donna popisuje intimní schůzky s třemi muži. Sophie je přesvědčena, že jeden z těch tří mužů je její otec a pošle každému z nich pozvánku na svou svatbu, aniž by o tom své matce řekla.
Za několik týdnů tito tři muži přijedou: Harry "Head Banger" Bright, Bill Austin a Sam Carmichael. Každý z nich má své manýry. Harry je pitomý britský bankéř s unikátním smíchem; Bill je typický Australský cestovatel; Sam je americký architekt, který měl s Donnou milostné pletky, zatímco byl zasnoubený s jinou ženou. Navíc Donna pozvala své dvě staré kamarádky; Tanya - bohatá a třikrát rozvedená, a Rosie - svobodná žena, která se ráda baví. Před dvaceti lety měly tyto tři svou vlastní kapelu "Donna a Dynama".
Sophie si nejdříve myslí, že jejím otcem je Bill, protože jeho teta Sophia zanechala pro rodinu velké množství peněz. (Donna říká, že Sophie byla pojmenována po paní jménem Sophia a že ty peníze na vybudování hostince zdědili). Sophie požádá Billa, aby ji dovedl k oltáři, a on souhlasí. Brzy nato se Harry a Sam dovtípí, o co jde, a oba se obrátí na Sophii. Každý z těch tří mužů si teď myslí, že povede Sophii k oltáři.
Sophie pošle třem mužům vzkaz, že místo nich ji povede k oltáři její matka. Mezitím ona a Sky pochybují o svém sňatku: mají pocit, že se navzájem neznají tak dobře, jak by měli. Sam odporuje Donně s možností, že by mohl být Sophiin otec a následuje hořký konflikt: Donna mu řekne, je ráda, že vychovala Sophii sama bez mužské pomoci, která stejně za nic nestojí. S vyvíjející se scénou je stále víc jasnější, že Sam a Donna jsou do sebe pořád zoufale zamilováni, zlostně a proti svým vůlím.
Na svatbě je nakonec všem třem mužům jasné, že Sophiino otcovství je neurčité, ale všichni zúčasnění souhlasí, že je to vlastně úplně jedno, kdo je jejím biologickým otcem: Sophie má ráda všechny tři a ani jednomu nevadí být třetinovým otcem, tedy součástí jejího života.
Sophie a Sky oznámí, že se brát nebudou - aspoň ještě ne teď. Aby veškeré přípravy na svatbu nepřišly vniveč, Donna a Sam překousnou svou hrdost a vezmou se. (Vyjde najevo, že Samovo první manželství ztroskotalo). Rosie a Bill se zatím sblíží. Na druhou stranu vyjde najevo, že Harry, který během představení několikrát zmínil svou druhou polovičku, je v homosexuálním partnerství s Laurencem. Sophie a Sky odcházejí z ostrova na společnou cestu kolem světa. (překlad anglické verze Wikipedia)

carmen !!!opera!!!

24. října 2009 v 17:56 carmen
Carmen je opera o čtyřech dějstvích. Její děj se odehrává ve Španělsku v roce 1830.

[editovat] První dějství

Na rušném náměstí v Seville se don José setkává s Micaelou, která ho vyhledala se vzkazem od jeho matky. Z továrny na tabák vycházejí dělnice, mezi nimi i Carmen, která vyvolá svým chováním bitku mezi dělnicemi.
Don José má za úkol odvést Carmen do vězení, ta jej však přesvědčí, aby ji umožnil útěk a domlouvá si s ním schůzku v krčmě za hradbami Sevilly.

[editovat] Druhé dějství

José si dva měsíce odpykával trest za útěk Carmen a nyní přichází na smluvené místo. Carmen mezitím v krčmě flirtuje s jeho nadřízeným - poručíkem Zunigou a také je zamilována do toreadora Escamilla, který ji připadá mnohem mužnější, než José.
Josého se ale Carmen také nechce vzdát, takže ho láká, aby s ní zůstal, ačkoliv jej signál již volá do kasáren. José nejen neuposlechne pokynu k návratu, ale navíc ze žárlivosti napadne Zunigu. Nezbývá mu teď, než se přidat k bandě pašeráků, jejíž členkou je Carmen, protože do kasáren se již vrátit nemůže.

[editovat] Třetí dějství

José je členem tlupy pašeráků, ale stále se mu nedaří získat Carmen pro sebe - ta miluje Escamilla. Za Josém přichází Micaela s tím, že jeho matka umírá, ve stejnou chvíli přichází také Escamillo, který zve Carmen na býčí zápasy. José ztropí žárlivou scénu, odchází sice s Micaelou za matkou, ale vyhrožuje, že se brzy vrátí.

[editovat] Čtvrté dějství

José se po smrti své matky vrací do Sevilly zrovna v den býčích zápasů. Carmen s ním ale již nechce mít nic společného - její srdce definitivně patří Escamillovi, který je jako úspěšný toreador oslavován celou Sevillou a imponuje jí rozhodně víc, než ukňouraný José.
Takto přímé odmítnutí José nesnese - probodne ze žárlivosti Carmen nožem a hned vzápětí se bez odporu nechává jako vrah i zatknout.
Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
Premiéra Bizetovy Carmen v Paříži v roce 1875 prošla takřka bez úspěchu. Teprve osm let po Bizetově smrti nastoupila Carmen svou vítěznou cestu na operní pódia a od té doby patří k nejhranějším světovým operám. Libretisté Henri Meilhac a Ludovic Halévy se inspirovali rozsáhlou novelou Prospera Meriméa o krásné a lehkomyslné Carmen, jejíž přelétavý život končí rukou odmítnutého milence, a vytvořili z ní působivou tragédii oslnivého španělského koloritu. Bizetovo mistrovské dílo neustále fascinuje nádhernou barevností orchestru, smyslem pro strhující dramatičnost i skvělými melodickými áriemi.

muzikal

24. října 2009 v 17:54 jack rozparovač

dorian gray

24. října 2009 v 17:53 obraz doriana graye
Obraz Doriana Graye je český muzikál podle stejnojmeného románu (Oscar Wilde). Jeho autorem je Michal Pavlíček.

Více ZDE

angelika

24. října 2009 v 17:50 angelika
Obsah muzikálu
Romantický děj se odehrává v době vlády Ludvíka XIV. a mapuje příběh krásné Angeliky de Sancé de Monteloup, kter´á je svým nechtěným sňatkem s Joffreyem de Peyracem vržena do víru královských intrik. Její počáteční odpor k Peyracovi se postupně mění v hluboký cit.
Shodou dramatických okolností překazí Angelika plánovanou vraždu krále. Ten je krásnou Angelikou okouzlen a chce jí získat. Ve vykonstuovaném procesu je Joffrey de Peyrac označen jako spiklenec ďábla a je na náměstí de Gréve upálen. Angelika se uchyluje mezi pařížskou lůzou a po smrti její první lásky Nicolase se stává "markýzou" pařížských plebejců.
Díky sňatku s Filipem Plessis-Belliéres se Angelika vrací mezi pařížskou smetánku. Její cesta motivovaná pomstou nespravedlivé smrti jejího manžela- Joffreyho de Peyraca ji dostává až před samotného krále. Tomu předává seznam spiklenců, tedy těch, kteří ho chtěli zavraždit. Král nechává spiklence za velezradu zatknout.
Za splnění státního úkolu, přípravy smlouvy mezi Francií a Bachtiary bejem- vyslancem sultána, vrací král Angelice majetek de Peyraca. Vyslanec Bachtiary bej žádá jako dar pro sultána Angeliku, král to odmítá a veřejně ji prohlásí za svou přítelkyni. Angelika se od krále dozvídá, že se Peyracovi podařilo z vězení uniknout, na útěku však prý zahynul. Angelika králi nevěří a rozhodne se jít Peyraca hledat.
Na zámku v Toulouse se Angelika na krátký okamžik skutečně s joffreyem setkává. Ten je však chladný, je psancem a ona má mocného ochránce- krále. Angelika se zapřísahá, že králi nikdy napatřila a také mikdy patřit nebude, ale Joffrey už mizí v tajných chodbách zámku.Zoufalá Angelika se vzápětí stává obětí únosu- zhrzený Bachtiary bej se rozhodl získat dárek pro svého pána násilím.
V sultánově harému propadá Angelika naprostému zoufalství, ale zůstává nezlomená a hrdá- odmítá být hříčkou sultánovou. Po krutém bičování se jí podaří s pomocí dvou eunuchů (dříve příslušníků pařížské lůzy) uprchnout do pouště.
Nerovný boj však záhy vzdá a prosí Boha, aby ji k sobě povolal. Upadá do agónie, tudíž netuší, že Joffrey, který se jí vydal po stopách, ji zachránil a přivezl zpět na zámek Toulouse.
Po mnohých peripetiích tak těžce zkoušená láska zvítězí

johanka z arku

24. října 2009 v 17:49 Johanka z arku

[editovat] První dějství

 1. Prolog 1 - Operátor vítá diváky a představuje Johanku z Arku
 2. Johanka - Johanka vzpomíná na hlasy archanděle Michaela a světic, jak k ní poprvé promluvili
 3. Hlasy - Archanděl a světice sdělují Johance její úkol - postavit se do čela francouzské armády a vyhnat z Francie Angličany; Johanka se takové odpovědnosti leká, nakonec však souhlasí
 4. Proklínám - Johančina dětská láska Raimond proklíná hlasy, které z Johanky udělaly v očích lidí blázna a vzdálily mu ji
 5. Cesta do Vacouleurs - Johanka se vydává na cestu za velitelem pevnosti Vacouleurs, Raimond ji potají následuje
 6. Francii čert vzal - Beaudricourt spílá neschopnému velení francouzské armády, válka už je prý prohrána; Johanka se k Beaudricourtovi dostane téměř násilím a přesvědčí velitele, aby ji poslal s dopisem a družinou na královský dvůr; Beaudricourt, vyděšen jejím proroctvím, tak udělá
 7. Cesta do Chinonu - Johanka pokračuje na královský dvůr
 8. Chinon - mladý a rozmazlený dauphin (nekorunovaný král) je neschopný panovník, ze kterého si tropí žerty i dvorní šašek; dauphin neumí rozsoudit spor kapitána La Hirea s arcibiskupem a velitelem Tremouillem o dalším postupu bojů;
 9. Vím, co cítíš - přichází Johanka a přesvědčí dauphina, aby se bojovalo dál; dauphin degraduje Trémouille, vrchním velitelem jmenuje La Hirea a povolí pokračování války
 10. Když smrt je… - Johanka se snaží vzbudit ve vojácích víru a odvahu; La Hire se jí vysměje: vojáci jsou prý jenom drancující sebranka ožralů
 11. Ať žije král, ať žije Francie! - ale Johančina pevná víra vojáky přece jenom dostane na kolena a povzbuzení se vrhají do bitvy o Orleans a vítězí
 12. Láska je Bůh - Johanka je zdrcena krveprolitím na bojišti a vítězství má pro ni hořkou příchuť; La Hire se do ní zamiluje, ale ona před jeho vyznáním utíká
 13. Nebe to ví - Johanka ve skrytu duše miluje La Hirea, stejně ale dává přednost svému úkolu a ač nerada, zříká se lásky; Raimond to nelibě sleduje

[editovat] Druhé dějství

 1. Prolog 2 - Francouzům se v bitvách daří
 2. Bitvy - Angličané ustupují a Johanka pokaždé vítězí; Johanka však cítí blízkost smrti
 3. Ďábel závisti - Dauphin s nevolí sleduje rostoucí popularitu Johanky
 4. Cesta je volná - vojsko uvolnilo cestu do korunovačního města Remeš; vděčný dauphin na chvíli zapomíná na žárlivost
 5. Tantum ergo - dauphinův sen se naplňuje - v Remeši na jeho hlavě spočine královská koruna
 6. Hlasy mlčí - Johančiny hlasy umlknou, zmatena neví, co má dělat, když své poslání naplnila
 7. Korunovace - král je spokojen a už není dál ochoten válčit, uvažuje nad podepsáním mírové smlouvy; Johanka a La Hire chtějí naopak táhnout dál a oslobodit Paříž; král souhlasí s posunem armády ke Compiégne
 8. Most přes minulost - Johanka ví, že se její život chýlí ke konci
 9. Dala's jim víc - Raimond prosí Johanku, aby spolu odešli zpátky domů; Johanka i přes to, že své poslání naplnila, odmítá; radši zůstane s La Hirem, i když to znamená smrt
 10. Zatčení - v Compiégne Angličané Johance nastrojili past a burgundský vévoda ji zajme
 11. Ty mě znáš - zoufalý Raimond obviňuje La Hirea ze zrady a pokouší se ho zabít
 12. Príště tě zabiju - Raimondův pokus nekončí úspěchem, společně s La Hirem doufají, že král zaplatí za Johanku výkupné; burgundský vévoda však požaduje vysokou částku, kterou král odmítá zaplatit
 13. Vězení v Rouenu - biskup Couchon vyslýchá Johanku a škodolibě jí oznamuje, že je sama - král výkupné nezaplatí a La Hire neosvobodí; Johanka se odmítá poddat
 14. Ty jsi ten déšť - La Hire pochopí, že Johanku čeká smrt a v duchu se s ní loučí
 15. Proces - Johanka vzdoruje mučení, přiznání si od ní však Couchon vynutí lstí a je odsouzena k smrti upálením
 16. Spáso duše mé - Johanka umírá
 17. Kat - Popravčí vypráví o její smrti; v popele nachází Johančino srdce, které nešlo upálit
 18. Aleluja

děj a popis

24. října 2009 v 17:44 tři mušketýři
Obsazení muzikálu v roce 2008 v divadle Hybernia:
 • D´Artagnan: Bastien Alan, Beroun Tomáš, Fric Zbyněk
 • Athos: Kolář Petr, Skala Martin, Vojtek Josef
 • Aramis: Bernáth Juraj, Holub Jaromír, Poláček Petr
 • Porthos: Helekal Jiří, Hložek Stanislav, Semelka Lešek
 • Mylady: Absolonová Monika, Fišarová Radka, Schneiderová Sylva
 • Královna Anna: Csáková Ilona, Finková Linda, Janů Petra
 • Constance: Norisová Zuzana, Trvalcová Zdenka, Vaňková Šárka
 • Richelieu: Josef Bohouš, Trapl Tomáš, Vojtko Marian
 • Rochefort: Pošta Martin, Savka Tomáš, Skala Martin
 • Buckingham: Bartůněk Tomáš, Kollár Dušan, Maxa Martin
 • Král Ludvík XIII.: Březík Jiří, Semelka Lešek, Vítek Pavel
 • Planchet: Genzer Richard, Kuželka Jan, Pečený Petr, Aleš Háma
 • Bonacieux: Wehrenberg Jakub, Kuželka Jan, Suchánek Michal, Vyskočil Ivan

[editovat] Synopse muzikálu

Synopse 1.jednání:
1.Přátelství (Alexander Dumas, chlapec)
2.Má být u Mušketýrů (d´Artagnan)
3.Stále jste krásná... (Rochefort, Mylady, d´Artagnan)
4.Myslím, že už odchází (Constance)
5.Jediná (d´Artagnan)
6.Promiňte mi, pane (d´Artagnan, Athos, Aramis, Porthos)
7.Proč já (Richelieu, král)
8.Ráda mám (Královna)
9.Jedem na všechny (Mylady)
10.Promiňte mi, pane II. (d´Artagnan, 3 mušketýři)
11.Souboj mušketýrů s gardisty
12.Přátelství náhodné (d´Artagnan, 3 mušketýři)
13.Povaleč (Planchet)
14.Mám s vámi, Constance, jen utrpení (Bonacieux, Constance)
15.Láska (Athos)
16.Hon na Constance/ Málo už jen scházelo (d´Artagnan)
17.Zpívám gloria (Constance, d´Artagnan)
18.L´interval (Alexander Dumas, chlapec)
19.Depeše (Constance, d´Artagnan, Rochefort, Mylady)
20.Paříž je dnes pro vás místo zlé (Constance, Buckingham)
21.Špatné zprávy (Rochefort)
22.Touha znát (Richelieu)
23.Každá mince má rub nebo líc (Richelieu)
24.Budiž královna nevstává (Richelieu)
25.Pár pro lásku chvil (Královna, Buckingham)
26.Jak já vrátiti ten šperk zpátky mám (Král, Richelieu, Královna, Constance)
27.Fáze smůly (Richelieu)
28.Víc jsem čekal od Paříže (Planchet, d´Artagnan)
29.Služba nebývale náročná (Constance, d´Artagnan)
30.Přátelství na třikrát (d´Artagnan, 3 mušketýři)

Synopse 2.jednání:
1.Zaspal jsem, ale mušketýři ne (Alexander Dumas, chlapec)
2.Dnes vaším cílem je sám Buckingham (Richelieu, Mylady, Rochefort)
3.Volba má (Mylady) (dodatečně přidána s obnovenou premiérou)
4.Dejte mi svůj glejt (Athos, Mylady)
5.Mylady do Londýna vyplouvá/SoubojII. (D´artagnan, 3 mušketýři)
6.Láska v závějích (Constance, Královna)
7.Ložnice (Planchet,Bonacieux)
8.Já jsem přece král (Král)
9.Proč já II. (Richelieu, Král)
10.Svodům podléhám (Buckingham)
11.S jedem si hrát je mat (Buckingham, Mylady)
12.Později již je, příteli (Buckingham, d´Artagnan)
13.Zfouknu další ze svíček (Mylady)
14.Mám důvod se bát (d´Artagnan)
15.Ráj (Constance)
16.Vražda Constance (Mylady, Constance)
17.Lásko, přísahám (d´Argagnan)
18.Dobře ji znám (Athos)
19.Soud (D´artagnan, Mylady, 3 mušketýři)
20.Čas na lásku mít (Athos, Mylady)
21.Poprava Mylady (Athos, Mylady)
22.Nevím, co dál (Královna)
23.Cítím, že hroutí se plán (Král, Richelieu, Královna)
24.Prázdné vítězství (d´Artagnan, Královna)
25.Štěstí couvá (Rochefort)
26.Pane hrabě, máte dnes špatný den (Rochefort, d´Artagnan)
27.Já vím (Richelieu)
28.Má být u Mušketýrů II. (Král, Královna, Richelieu)
29.Mušketýr ví jak žít (d´Artagnan, 3 mušketýři)

postavy a děj

24. října 2009 v 17:42 drákula
Postavy a obsazení
 • Drákula - krutý vládce Transylvánie, který drancuje kláštery a bez ostychu vraždí duchovní i jiné "darmožrouty"; je odsouzen k nekonečnému životu, a nakonec se po mnoha prázdných staletích kaje. Této role se bravurně zhostil Daniel Hůlka, alternace Petr Dopita. Roli původně nastudoval i Daniel Landa, kvůli zranění však nastoupil až několik měsíců po premiéře a odehrál jen několik představení, než z muzikálu odešel. Uvažovalo se však i o Karlu Gottovi. V novém nastudování (2009) Drákulu hrají Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marián Vojtko.
 • Lorraine - anglická šlechtična a Drákulova příbuzná, žijící v období romantismu, která po smrti rodičů hledá útočiště na Drákulově hradě, kde se do sebe zamilují. Jak však léta plynou, z Lorraine se stává osamělá alkoholička. Roli Lorraine nejčastěji ztvárňovala Lucie Bílá. Další alternací byla Magda Malá a Bílou později nahradila Leona Machálková. V novém nastudování (2009) Lorraine hrají Monika Absolonová, Leona Machálková a Radka Fišarová.
 • Adriana - Drákulova žena a transylvánská kněžna, kterou Drákula i přes svou krutou povahu oddaně miluje, a která s ním čeká dítě. Bohužel při porodu ona i dítě umírají.
 • Sandra - dívka žijící v blízké budoucnosti. Vypadá přesně jako před několika staletími Adriana, až na tu drobnost, že je členkou motorkářského gangu. Role Adriany-Sandry patřila nejčastěji Leoně Machálkové, Ivetě Bartošové a Lindě Finkové. V novém nastudování (2009) dvojroli Adriany a Sandry hrají Zdenka Trvalcová, Šárka Vaňková a Kamila Nývltová.
 • Nick - vůdce motorkářského gangu z předměstí Londýna a Sandřin kluk. Hrál jej Richard Genzer, další alternací byl Martin Pošta, v nomém nastudování (2009) Alan Bastien, Juraj Bernáth a Martin Pošta.
 • Šašek - inteligentní a vtipný šašek je jakýmsi vesnickým filozofem a tajným ctitelem Adriany.
 • Sluha - mazaný sluha na Drákulově hradu.
 • Profesor - Drákulův osobní lékař. Role Šaška-Sluhy-Profesora se ujal Jiří Korn, v novém nastudování (2009) Aleš Háma, Tomáš Trapl a Jiří Langmajer.
 • Nymfy - tři ženy jež prošly Drákulovým životem coby jeho milenky a nyní jsou z nich komické bytosti mezi nebem a zemí se sklonem ke klevetivosti a intrikám. Ztvárňovaly je Hana Křížková, Magda Malá, Linda Finková, Monika Absolonová, Renata Drösslerová.V novém nastudování nymfu ohnivou Hana Křížková a Michaela Nosková, nymfu hodinovou Olga Lounová a Renáta Drössler a nymfu větrnou Jana Burášová a Sylva Schneiderová.
 • Stockeři - motorkářský gang z předměstí Londýna.
 • abbé Steven - Lorrainin bratr, v roli alternovali Pavel Vítek a Pavel Polák, v novém nastudování (2009) Bohuš Matuš, Tomáš Savka a Josef Vágner.
 • Kněz - Opat kláštera, jež Drákula vyrabuje (Tomáš Trapl). Nově Bedřich Levý, Jiří Březík, Jaromír Holub.
 • Mnich - potulný mnich, hledající v klášteře útočiště před Drákulou (Zbyněk Fric).
 • Jean-Pierre - krupiér v Drákulově casinu.

[editovat] Příběh

[editovat] První jednání - polovina 15. století

 1. Předehra (Rex Tremendae) - krutý kníže Drákula drancuje okolní země
 2. Smilování - uprchlíci hledají útočiště v klášteře
 3. Vstaň, bratře můj - Kněz uklidňuje věřící, vedené potulným mnichem, že Drákula si na klášter nedovolí zaútočit
 4. Černí rytíři - Drákula vtrhá do kláštera a prohlašuje jej za svůj majetek. Kněz proti němu vystoupí, ale nezabrání vraždění a rabování. Nakonec Drákulu prokleje k věčnému životu a neuhasitelné žízni po krvi. Drákula následně zabíjí i jeho
 5. Šašek a Adriana - mezitím doma těhotná kněžna hledá rozptýlení v laškování s Šaškem
 6. Vím, že jsi se mnou - Adriana se vyznává ze své lásky k Drákulovi a ten ji v jejích představách ujišťuje o stejně horoucím citu
 7. Džber a kord - kníže se vrací domů, kde jej Šašek, v předtuše Adrianiny brzké smrti, zdržuje co nejdéle na prahu. Drákula jej mezitím zasvěcuje do své filosofie "očisty světa"
 8. Tam do věčných bran - Drákula zastihne Adrianu na prahu smrti. V amoku nad smrtí jediné milované osoby útočí na všechny kolem sebe, a když jej Šašek nepřímo obviní z Adrianiny smrti, odsuzuje jej na pranýř
 9. Smrt - Šašek na pranýři filosofuje o smyslu života a smrti
 10. Nespravedlivý Bůh - Drákula viní Boha z Adrianiny smrti
 11. Drákulovo poznání nesmrtelnosti - Kníže se chystá spáchat sebevraždu, neboť bez Adriany jeho život nemá smysl. Jeho jizvy se však zacelují a Drákula poznává první část svého prokletí - nesmrtelnost. Nyní mu to ale přijde jako hodno oslavy a tak pořádá bujarý kvas a posílá pro Šaška zpět do služby
 12. Milování - v nezřízené pitce Drákula ulehá s jakousi vesničankou. Když se ráno probouzí, naleznou jej na krvavém loži vedle oběti, z níž vysál veškerou krev. Drákulovo prokletí se naplňuje

[editovat] Druhé jednání - 19. století

 1. Čas plyne - první polovina 19. století, Londýn
 2. Nymfy - tři Drákulovy konkubíny, groteskní nymfy, jej ujišťují, že vždy patřily a vždy patřit budou pouze jemu
 3. Žít - Drákula se probouzí k další noci přežívání a přemýšlí, jaký má ještě smysl žít
 4. Tajemný hrad - na Drákulův hrad přijíždí osiřelá anglická šlechtična Lorraine, která je okouzlena Drákulovým šarmem
 5. Žárlivost - žárlivé nymfy přemlouvají Drákulu, aby z Lorraine učinil jednu z nich, což však Drákula odmítá, neboť věří, že Lorraine stojí mezi ním a jeho kletbou
 6. Schůzka v zahradě - Lorraine se schází se Sluhou, který jí přináší dar od Drákuly - pravý perlový náhrdelník. Zamilovaná Lorraine je tím unesena
 7. Upíří valčík - Drákula pořádá ples pro nymfy a sobě podobné upíry, na němž představuje Lorraine. Poté, co Drákula a nic netušící Lorraine odcházejí, ples se zvrtne v orgie, jimž přihlíží šokovaný Steven, Lorrainin bratr, který svou sestru přišel vysvobodit ze spár Draculy. Příšery se na něj vrhnou a nebýt Sluhy, byly by jej rozsápaly
 8. Sluha a čas - Sluha ukládá Stevena do hrobky, kde přemýšlí nad vztahem pánů a sluhů
 9. Stevenův monolog - Steven je ve své kobce rozhořčen nad tím, že on a jeho sestra se stali Drákulovými vězni. Uvědomuje si, že Drákula stojí za vraždami mladých dívek v okolí
 10. Jsi můj pán - zamilovaná Lorraine se vyznává z lásky k Drákulovi
 11. Dokonáno - Drákula, Lorraine a Steven se střetávají a Steven se pokouší Drákulu zabít. Když zjišťuje, že Drákula je nesmrtelný, obrací zbraň proti sobě. Vyděšená a zároveň ohromená Lorraine prosí Drákulu, aby z ní učinil svou nymfu. Ač nerad, Drákula vyhoví
 12. Hon na zlo - lid, pobouřený vraždami a Drákulovou zvůlí se bouří a vyhání Drákulu pryč

[editovat] Třetí jednání - budoucnost

 1. Časový předěl - neurčitá budoucnost (v novém nastudování uveden rok 2088)
 2. Stockers - motorkářský gang Stockers se schází na předměstích Londýna. Stockeři podle vlastních slov bojují s konvencí. Předními členy gangu jsou i Nick a Sandra. Nick vymýšlí novou akci - vyrabování Drákulova kasina. Sandra, ač zprvu proti, souhlasí, a Nick se vypravuje prozkoumat kasino
 3. Dehibernace - Drákula se za asistence Profesora ve své osobní laboratoři opět probouzí k životu
 4. Prázdné casino - mezitím si v kasinu, které jim patří, alkoholička Lorraine uvědomuje citovou propast mezi sebou a Drákulou. Vyzývá profesora, aby jí umožnil nahlédnout do Drákulovy laboratoře
 5. Odhalení - Nick proniká do Drákulovy laboratoře, kde nachází portrét Adriany, která vypadá úplně stejně jako Sandra. Je však vyrušen Profesorem a Lorraine. Lorraine, která si rovněž všimne portrétu, si uvědomuje, že Drákula možná celou dobu miloval někoho jiného
 6. Škodolibé nymfy - nymfy a personál kasina si s potěšením všímají rostoucí krize mezi kněžnou a knížetem
 7. Pygmalion - Nick koupil (ukradl?) Sandře úplně ty samé šaty, jaké měla na portrétu Adriany a přemlouvá ji, aby si je vzala na sebe do kasina
 8. Casino show - Nick a Sandra jdou do kasina. Drákula si všimne Sandry a začne se jí dvořit v domnění, že se jedná o Adrianu. Lorraine mu ztropí žárlivou scénu, ale Drákula ji odbude a zoufalá Lorraine se opět uchýlí k alkoholu.
 9. Lorraine v podzemí - Lorraine již chápe, že její oběť byla marná a Drákula navždy miluje Adrianu-Sandru. Lituje, že s Drákulou spřáhla svůj život, ale nic už s tím nemůže nadělat
 10. Okouzlená Sandra - Sandra, dojata Drákulovými lichotkami, se rozhodne nebýt nadále nástrojem léčky a vypraví se za Drákulou
 11. Draculův monolog - Drákula se o samotě vyznává z lásky k Adrianě
 12. Vyznání - Sandra přichází a Drákula jí nabízí věčný život po jeho boku. Sandra se pokouší říci mu pravdu, ale přeruší je Nick
 13. Pronásledování - Nick chytne Sandru a prchá pryč, pronásledován Drákulou
 14. Devastace casina - do kasina vniknou Stockeři a začínají ničit, zatímco Nick se snaží zabít Drákulou, ale s hrůzou zjišťuje, že Drákula je nesmrtelný. Mezitím přichází Profesor, ale jej ze Stockerů jej omylem přejede. Profesor umírá v Drákulově náručí. Jeho impérium je v troskách
 15. Snový soud - Drákulovi se zjevují všechny jeho oběti a znovu mu připomínají jeho kruté činy. Drákula je zlomen, uznává svou vinu, a je mu odpuštěno. Drákula se usmíří s Lorraine a společně poprosí Sandru, aby do jejich kobky vpustila životadárné slunce.
 16. Draculova smrt